● The Vetus IV2412360 will convert the 24 VDC  from your battery bank to a stable 12 VDC while the Vetus IV4812360 will do likewise but converting from a 48 VDC source. ● Certain that the low-voltage communication lines of your...read+
Choose option:
TAX Incl.
Seleccionar opción para ver disponibilidad
With the purchase of this article you accumulate 225 points for your next purchase
Any questions about this article? Here we solve your doubts
The best price, guaranteed! Have you seen it cheaper? Inform us
● The Vetus IV2412360 will convert the 24 VDC  from your battery bank to a stable 12 VDC while the Vetus IV4812360 will do likewise but converting from a 48 VDC source.
● Easy installation with Faston 6.3mm terminals
● High-temperature protected with fan-cooling
● Wide operating temperature range, from -10 °C up to 40°C (14°F - 104°F)
● Propulsión eléctrica E-line 050, 075, 100 y E-POD 100 - IV4812360
● Compatible with 3rd party equipment up to 360 Watts
● Recommendation:
● Electric propulsion E-line 050, 075, 100 and E-POD 100 - IV4812360
● Electric propulsion E-line Air 040, 060 - IV4812360
● Electric propulsion E-line Air 04024 - IV2412360
● BOW PRO 48 V DC series: IV4812360
● BOW PRO Boosted series (BOWB): IV2412360 or IV4812360 depending on your system configuration
INVERTERS
Reference IV2412360 IV4812360
Type Galvanic isolation and voltage stabilizing Galvanic isolation and voltage stabilizing
INPUT
Voltaje entrada 24 VDC 48 VDC
Rango 20-35 VDC 30-60 VDC
OUTPUT
Nominal output voltage 12,5 VDC 12,5 VDC
Stabilization and max. output voltage ripple 1% 1%
Maximum output power 360W 360W
Maximum output current 30A 30A
Continous output power 360W 360W
Continuous output current 30A 30A
GENERAL
No load consumption 25mA 25mA
Ambient operating temperature -10º up to40ºC -10º up to 40ºC
Galvanic insulation YES YES
Cooling fan YES YES
PROTECTION
Fuse Must be installed separately Must be installed separately
Overheat YES YES
MECHANICAL FEATURES
Input/Output connection Faston 6,3mm Faston 6,3mm
Dimensions 83 x 190 x 133 mm 83 x 190 x 133 mm
Mounting holes 91 x 182 mm. Diameter 4 mm 91 x 182 mm. Diameter 4 mm
Weight 1,37 Kg 1,37 Kg
Housing materials Anodized aluminium and ABS blend covers. Anodized aluminium and ABS blend covers.
Be the first to leave your opinion
0/5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%