Ultraflex Hydraulic Cylinder UC95-OBF/1
Ref.: 43515D
0/5 | 0 reviews | Give your opinion
TAX Incl.
Delivery in 24 hours
Buy now and receive it between Monday 18 of May and Tuesday 19 of May.
* Except the products on request that depend on the receipt of the same.(+ info.)
With the purchase of this article you accumulate 572 points for your next purchase
Any questions about this article? Here we solve your doubts
The best price, guaranteed! Have you seen it cheaper? Inform us
Download File in PDF
Front mounted cylinder for outboard
motors up to 175 HP.
- Very effective anti-seizing system
- Balanced: the number of turns lock-to-lock is equal port to starboard or vice-versa
- Works with KIT OB fitting flexible tubes: see items 128040 - 128052
Cylinder model: UC95-OBF/1
Volume: 95 cc
Output force: 278 kg
Inside diameter: 30 mm
Stroke: 186 mm
Fittings: 3/8” (9.5mm)
Be the first to leave your opinion
0/5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%
Write your opinion about this product
No comments yet, will you be the first to leave one?Your opinion matters!
Accessories and related
VHM EX80 HP Cylinder Kit with Fittings
Buy
Delivery in 7-10 daysTAX incl.
Vetus Hydraulic Steering Equipment
Buy
Delivery in 7-10 daysTAX incl.
30%
Only 1 unit left
This sale ends in:
13 days 13h: 26m: 1s
Vetus Double Check Valve Block without Fittings
Delivery in 24 hoursTAX incl.
Vetus Pump type HTP20, tube Ø 10 mm
Seleccionar opciónTAX incl.
Ultraflex Hose Kit OB-2S
Ultraflex Hose Kit OB-2S
Customers who bought this product
Osculati Hydraulic Oil ISO VG22 1L
Delivery in 24 hoursTAX incl.
High Quality Stainless Steel 316 Bow Roller
Seleccionar opciónTAX incl.
Vetus Submersible bilge pump 12 V
Manual Electric Bilge Pump 1512 L-H 12V TMC