Mercury Outboard Motor F20ELHPT Efi Electric Start Long Shaft Tiller Power Trim
Ref.: MMEF20ELHPTEFI
0/5 | 0 reviews | Give your opinion
TAX Incl.
Delivery in 7-10 días days
Buy now and receive it between Wednesday 27 of May and Monday 1 of June.
* Except the products on request that depend on the receipt of the same.(+ info.)
This article has FREE SHIPPING
Any questions about this article? Here we solve your doubts
The best price, guaranteed! Have you seen it cheaper? Inform us
SPECIFICATIONS - 20 EFI
● hp / kW: 20 / 14.7
● Engine type: Online 2
● Displacement (CID / CC): 20.3 / 333
● Total thrust (RPM): 5700 - 6200
● Fuel induction system: Single Overhead Cam
● Alternator amps / wattage: 12/145 electric
● Recommended fuel: 87% octane / up to 10% ethanol
● Recommended oil: 25W-40 Synthetic Blend, Mercury FC-W 10W-30 4-Stroke Marine Oil
● On: Manual Electric
● Conduct: Remote control, Rudder
● Length of the lever: 15 "/ 381 mm, 20" / 508 mm
● Ratio of the gearbox: 2.15: 1
● Dry weight * the lightest model available: 99 lbs / 45 kg
● Star rating CARB: 3
● Diameter and stroke: 2.40 x 2.24 "/ 61 x 57 mm
● Ignition: CDI w / electronic ignition advance
● Fuel system: Electronic Fuel Injection
● Cooling system: Water cooled with thermostat
● Shift lever: F-N-R
● Gearbox options: Standard
● Cutting system: Manual / Maximum Power
● Cut positions: 6
● Exhaust system: Through propeller
● Displacement in shallow water: Yes
● Brake range in deep water (degrees): 16
● Standard fuel remote tank (gallons / L): 6.6 / 25
Be the first to leave your opinion
0/5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%
Write your opinion about this product
No comments yet, will you be the first to leave one?Your opinion matters!
Accessories and related
25%
This sale ends in:
11 days 6h: 5m: 24s
Mercury Outboard Motor F15E Efi Electric Start Short Shaft
Buy
Delivery in 7-10 daysTAX incl.
25%
This sale ends in:
11 days 6h: 5m: 27s
Mercury Outboard Motor F20EPT Efi Electric Start Short Shaft Power Trim
Buy
Delivery in 7-10 daysTAX incl.
25%
11 days 6h: 5m: 24s
Mercury Outboard Motor F20E Efi Electric Start Short Shaft
25%
11 days 6h: 4m: 45s
Mercury Outboard Motor F20EL Efi Electric Start Long Shaft
30%
Mercury Outboard Motor F15ML Efi Manual Start Long Shaft
Delivery in 2-4 daysTAX incl.
30%